شهرستانک

صفحه اصلی

به شهرستانک و لطف صفا بین     بهشتی در کنار آب و هوا بین

به شهرستانک و افتد گذارد     بهشت جاودان آید کنارت

نسیم اش آنچنان آهسته خیزد     که شبنم از رخ برگی نریزد

 

 

در ارتفاعات البرز مرکزی ، دهکده ای با پیشینه تاریخی بسیار کهن قرار دارد که به دلیل طول مدت تابش خورشید بهترین آب و هوای ییلاقی ایران را دارا است . این دهکده زیبا که شهرستانک خوانده می شود ، در تنها دره شرقی غربی رشته کوههای البرز قرار دارد و به همین دلیل خورشید از لحظه طلوع تا غروب انگار در این دره لانه کرده است .
به علت آب و هوای خوش این روستا ، ناصرالدین شاه قاجار در بلندترین نقطه آن قصری بنا کرد که بعد از ۱۲۰ سال هنوز بقایای آن بر جای مانده است .

 

 

 دهکده خوش منظره شهرستانک در ۶۳ کیلومتری شمال غربی کرج و ۱۰ کیلومتری پل دو آب بر سر راه کرج به چالوس قرار دارد . 

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

رییس سابق اداره میراث فرهنگی

 

دزدان پس از سال ها به قلعه دزد بند زده اند .

 

خبر گذاری میراث فرهنگی: "ناصر پازوكي"، رييس سابق اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران  پا برجايي اين بناي تاريخي را در خطر دانست و گفت :« اكنون بسياري از بخش هاي اين قلعه از سوي حفاران غير مجاز كاويده شده و ديوارهاي آن به شدت آسيب ديده است .»

قلعه دزد بند شهرستانك كه با شماره ۸۰۰۵ سال ۸۱ در فهرست آثار ملي جاي گرفت ،با پيكري فرسوده به مكاني براي حفره هاي قاچاقچيان اشيا عتيقه بدل شده است .

 
اين در حالي است كه پيش از اين كارشناسان هشدار داده بودند در صورت اجرايي نشدن اقدامات مرمتي اين بناي تاريخي رو به ويراني مي رود به طوريكه تا چند سال آينده اثري از اين بناي ديرينه باقي نمي ماند .
 
به گفته وي قلعه دزدبند اكنون تبديل به مكاني اقامت حفاران غير مجاز و قاچاقچيان اشيا عتيقه شده است .
 
اين بنا روي خط الراس كوه شهرستانك و بلندترين قله آن قرار دارد به طوريكه از فاصله هاي بسيار دور نيز به چشم مي خورد.
 
اسناد و مدارك كارشناسان ميراث حاكي از آن است كه اين بناي تاريخي  در ميان اهالي به قلعه دختر دزدبند شهرستانك معروف است .
 
قلعه دزد بند در موقعيت۵۱ درجه و ۲۳ دقيقه طول و ۳۵ درجه عرض جغرفيايي قرار دارد .
 
مشاهدات خبرنگار ميراث حاكي از آن است كه اين قلعه داراي سه اتاق است و قسمتي از سقف يكي از اتاق هاي آن باقيمانده با قلوه سنگ ، ملات و ساروج ساخته شده و پوشش داخلي آن گچ بوده است .
 
پازوكي با تاكيد بر اهميت اين بناي تاريخي مي گويد :« آنچه هم اكنون از اين بناي ديرينه به جاي مانده حاكي از اين است كه اين بنا قلعه نبوده بلكه بيشتر به عنوان بنايي ديده باني و اطلاع رساني مورد استفاده مي شده است و ظاهرا نگهبانان و ديده بانان به وسيله آتش افروزي و يا باروشن كردن چراغ هاي روغني در داخل اين بنا اطلاعات لازم را با يكديگر رد و بدل مي كردند. »
 
بررسي سفال ها جمع آوري شده از داخل و اطراف بنا و هم چنين مطالعه روي نقشه ، پلان و سبك معماري آن نشان مي دهد كه اين بنا به دوره اسلامي بر مي گردد.
 
به گفته كارشناسان قطعات سفال استفاده شده در اين محل نامرغوب و غير تجملي است و صرفا جنبه كاربردي داشته است .
 
سبك بنا و مصالح به كار رفته و سفال هاي پراكنده اطراف بنا شباهت زيادي به آثار دوره ايلخاني و تيموري دارد .
 
شواهد موجود نتيجه مي دهد كه اين محل سكوني نبوده و بلكه فقط كاربرد نظامي و امنيتي دارد.
 
                                           
                                                                                                                 
فاطمه علي اصغر
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

ناصرالدین شاه اولین عکاس ایرانی

 ناصرالدین شاه از خیل مشتاقانی بود که آرزوی به تصویر درآوردن جهان در قابی کوچک را در عکاسی امکان پذیر دیده بود.، از این رو سخت شیفته عکاسی شد.او اولین عکاس ایران بود. نخستین آموزگار او در عکاسی فرانسیس کارلهیان فرانسوی بوده است. شروع فعالیت های مربوط به عکاسی وی بر پایه آلبومهای موجود، از سالهای ۱۲۷۵( هـ ق/ ۱۸۵۸م) است. نخستین عکس های او بیشتر از چهره خود، زنان حرمسرا، غلامبچگان درباری و برخی ساختمانهای کاخ های سلطنتی است. در این عکس ها؛ شاه، اغلب به صورت ایستاده یا نشسته بر صندلی تصویر خود را بر صفحه عکاسی ثبت کرده است.

بخش زیادی از این عکس ها نمایانگر پیگیری او در کار عکسبرداری در طول سالیان دراز سلطنتش است.اغلب این عکس ها بر خود، زیرنویس هایی به خط خود وی دارا هستند. برخی از این زیر نویس ها، بر نکات جالبی در سیر عکاسی وی و همچنین تاریخ عکاسی ایران اشاره دارند. یکی از این زیر نویس ها اشاره ای بر کناره گیری چندین ساله وی از عکاس دارد:

 

« مدت هفت سال مي شود كه عكس اندازي را موقوف كرده بوديم تا اينكه در سنه ۱۳۰۲ تخاقوي ايل ، عكس انداختن را در شهرستانك في شهر ذي القده شروع كرده ، اين عكس ها انداختيم كه انشاءالله تعالي بعد از اين بيندازيم . اين عكس ها را در عمارت شهرستانك انداختم »

( آلبوم خانه کاخ گلستان آلبوم شماره ۲۱۰)

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

عباس شهری

شهري، عباس

 

عباس شهري فرزند اسماعيل از شاعران نامي معاصر است.وي در سال ۱۲۸۹ خورشيدي در شهرستانك تهران متولد شد.پس از تحصيلات ابتدائي و متوسطه از دانشكده كشاورزي دانشگاه تهران در رشته كشاورزي دانشنامه گرفت.سپس در وزارت كشاورزي به كار مشغول شد و مشاغل متعدد يافت تا بازنشسته گرديد.در انواع شعر مهارت دارد ولي هنر ويژه وي در سرودن مثنويهاي اخلاقي و اجتماعي است.

 

نمونه شعر او :

آن شنيدم كه خيرانديشي

گفت با دل شكسته درويشي

بعد از اين واگذار خرقه و دلق

زندگي كن چون ديگران با خلق

با كسي گفتگو نداري چيست ؟

سر گفت و شنو نداري چيست ؟

چون شنيد اين سخن ازو درويش

گفت : اي مرد پاك خيرانديش

خلق را رنگ و روی مي بايد

وين هنرها ز ما نمي آيد

.

.

.

.

.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

رییس اداره میراث فرهنگی

 

کاخ شهرستانک کرج بازسازي مي شود.

 

روزنامه ایران : بازسازي و ترميم کاخ شهرستانک کرج با تأمين اعتبار از طريق پروژه ملي پرديسان صورت مي گيرد.

 

بازسازي و ترميم کاخ شهرستانک کرج با تأمين اعتبار از طريق پروژه ملي پرديسان توسط اداره ميراث فرهنگي غرب استان تهران صورت مي گيرد.
ناصرخليفي رييس اداره ميراث فرهنگي غرب استان تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري مهر درکرج گفت: کار مرمت اين بنا ازسال ۷۸ آغازشده؛ اما به دلايلي مدتي کار بازسازي به تعويق افتاده بود و در حال حاضر با تأمين اعتبار کافي از طريق پروژه ملي طرح پرديسان اين کاخ تعمير مي شود.
رييس اداره ميراث فرهنگي افزود: با مرمت و بازسازي اين بناي تاريخي علاوه بر افزايش زيبايي منطقه ، اقامتگاه و تفرجگاه مناسبي در منطقه ايجاد مي شود که در جذب توريست براي شهرستان کرج نقش سازنده اي خواهد داشت.
وي خاطر نشان کرد: عمليات مرمت و احياء اين بناي تاريخي به يک شرکت پيمانکاري مجرب در زمنيه بازسازي بناهاي تاريخي واگذار شده است و اميدواريم تا يک سال آينده کار مرمت بنا به پايان برسد.
کاخ شهرستانک کرج به دستور ناصرالدين شاه قاجار در سال ۱۲۹۸ هجري قمري ساخته شده است. اين بنا در دره گلکيله شهرستانک يکي از روستاهاي توابع شهرستان کرج در جاده چالوس واقع شده و تنها راه ارتباطي آن جاده چالوس کرج است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

"راه شاهي" توچال و پناهگاه "كارگر" .

پناهگاه "كارگر" ،نخستين جان پناه سنگي بنا شده در كوه هاي البرز و جاده "ناصرالدين شاهي" ،راه شوسه كالسكه رويي كه در امتداد قله توچال قرار دارد ،به دليل بي توجهي مسوولان حيات و رونق ديرين خود را از دست داده است.
 
وضعيت نامناسب اين جاده شاهي در حالي است كه اين مسير ديرينه در كنار پناهگاه "كارگر "،مي تواند مجموعه اي توریستي منحصر به فردي را براي دوستداران كوهنوردي داخل و خارج از كشور به وجود آورد .
 
به گفته كارشناسان ،اگر چه اين مجموعه راه شاهي قله توچال و پناهگاه كارگر به عنوان اثر فرهنگ-تاريخي ،جاده تهران – شمال به شماره 3808 و تاريخ 26 آذر 1380 در زمره آثار ملي جاي گرفته اند اما هنوز هيچ گونه اقدامي براي ساماندهي اين دو اثر تاريخي انجام نشده است.
 
"ناصر پازوكي "،كارشناس بررسي و شناسايي آثار تاريخي شميران ،با تاكيد بر اهميت اين دو اثر تاريخي در توسعه گردشگري پايتخت ايران ،به ميراث خبر گفت :« در صورتي كه اين جاده و پناهگاه قله توچال مورد توجه مسوولان مربوطه قرار مي گرفت مي توانست مجموعه باشكوهي براي جلب گردشگر به وجود آيد اما متاسفانه بي توجهي درباره اين اثر تاريخي همچنان ادامه دارد .»
 
در همين حال "احمد اميني "،يكي از كوهنوردان قله توچال ،از وضعيت كنوني اين مجموعه بسيار متاسف است و مي گويد :« در حال حاضر كوهنوردان پناهگاه مناسبي براي اقامت ندارند و به اين مجموعه رسيدگي نمي‌شود .»
 
به گفته وي كوه البرز و قله توچال همواره مورد توجه كوهنوردان طبيعت دوستان و گردشگران داخلي و خارجي آرمان جو بوده و طي پنج دهه اخير بيش از 150 در آرزوي فتح آن جان خود را از دست داده‌اند.
 
پازوكي درباره چگونگي شكل گيري پناهگاه توچال مي گويد :« بر بالاي قله توچال در سال 1344 پناهگاهي به وسعت حدود 10مترمربع با مصالح سنگ لاشه و ملات سيمان احداث شده كه در تاريخ كوهنوردي معاصر ايران به عنوان نخستين نمونه جان‌پناه سنگي محسوب مي‌شود. اين جان‌پناه كه آن را به نام پناهگاه كارگر نيز مي نامند در شرايطي احداث شد كه تله كابين يا تجهيزات مشابه ديگر براي انتقال مصالح وجود نداشت .»
 
وي مي افزايد :« اين بناي ساده به رغم قرارگيري آن در بلندترين نقطه كوه كه جزو منابع طبيعي بوده و فاقد مالك خصوصي است قبل از احداث آن ،از اهالي روستاي لشكرك كه بزرگترين آبادي نزديك به قله توچال بوده و قله و اطراف آن جزو مراتع آنهاست، رضايت نامه گرفته شده است. »
 
كوهنوردان معتقدند :« پناهگاه كارگر يادمان همت خود انگيخته و مردمي كوهنوردان حدود 40 سال پيش است كه براي نجات جان دوستداران كوه و كوهنوردي در شرايط باران و بوران و كولاك و برف ساخته شده و طي گذشت مدت ياد شده عامل نجات جان صدها نفر بوده است.»
 
قله توچال به جز مسيري كه تله كابين به آن رونق داده است از مسيرهاي شيرپلا، ‌شهرستانك، شكرآب اسپيد كمر و ايگل  قابل دسترسي است .
 
پازوكي افزون بر پناهگاه كارگر بر ضرورت رسيدگي به راه ناصرالدين شاهي نيز تاكيد مي كند و درباره موقعيت جغرافيايي  آن توضيح مي‌دهد :« اين راه از روستاي قديمي منظريه كه امروز بخشي از شهر تهران و يا يكي از محلات شمالي آن محسوب مي‌شود آغاز و به سمت قله توچال امتداد مي‌يافت. از فاصله چندمتري دامنه جنوبي توچال راه به سمت محلي كه امروز ايستگاه هفت تله، كابين در آن قرار دارد و در سمت شمال آن چشمه آب بسيار گواراي قله كوه واقع شده به كوه تخت شاه (قله شاه) رسيده و سپس به طرف شمال غرب كشيده شده و نهايتا در شهرستانك مي‌رسيده است .»
 
اين كارشناس كه پيش از اين رييس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران بوده است ،ادامه مي دهد :« اين راه مسير عبور اردوي خانوادگي ناصرالدين شاه قاجار بود كه براي گذراندن ايام گرم تابستان به اتفاق اعضاي حرمسرا و خدمه از تهران رهسپار كاخ شهرستانك مي‌شدند. گذر از اين راه كه عموما يك روز به طول مي‌انجاميد گاهي چند روزه طي ‌مي‌شد و در فواصل مختلف آن از جمله كوه تخت شاه به دستور پادشاه خيمه و خرگاه برپا و اطراق صورت مي گرفت .»
 
طول اين راه حدود 15 كيلومتر است اما به علت گذر از فراز و نشيب دره‌هاي متعدد سربالايي و سرازيري زياد طي آن نيازمند زماني بيشتر از حد متعارف بوده است .
  
قله توچال در موقعيت جغرافيايي 35 درجه و 53 دقيقه و 5/3 ثانيه عرض جغرافيايي و 51 درجه و 25 دقيقه و 6/11 ثانيه طول جغرافيايي و ارتفاع 3992 متر از سطح دريا، بلندترين قله ارتفاعات البرز در شمال تهران محسوب مي‌شود. سطح اين قله در بيشتر ماه هاي سال پوشيده از برف و دامنه شمالي آن در تمام اوقات سال داراي لكه‌هايي از سفيدي برف است .
 
نویسنده: فاطمه علي اصغر
خبر گزاری میراث فرهنگی
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

شهرستانک و معجزه الهی

 

ردیف بالا از راست به چپ: محمود ممتازپور٬ قصاب خورد کردن جوجه ها. مجتبی حاجی حسنی٬ خواننده. آرش وثوقی٬ سر آشپز. علی میرطار٬ مفت خور. حیدر داوودی٬ عکاس.

ردیف پایین: محمودرضا سعادت٬ برنامه ریز.

آقا٬ رفته بودم ایران فیلم که عکس های شهرستانک رو بگیرم. آخه داده بودم چاپش کنن. تا کُد رو به خانومه گفتم پرید جلو٬ التماس و داد و جیغ که ما آدم تو عکس رو می خوایم و مادرم فلجه تو رو خدا بهش بگین بیاد ما دعا داریم نذر داریم. و خلاصه کلی التماس دعا!!!

منو میگی همینجور موندم که این داره چی میگه. گفتم کی آخه؟ گفت همونی که توعکسا یه هاله نور دورشه!!!

آقا منومیگی دهنم باز مونده بود که این خانومه با این همه وجنات و حسنات تیپش به این حرفا نمی خوره. اصلا هاله نور کدومه.

گفتم عکس ها رو بده ببینم کی رو میگی.

دیدم بعلهههههههههه آرش وثوقی یعنی همون جناب سر آشپز که کلی به ما حال داده بود٬ یه هاله نور دورشه. به هر زحمتی بود شاخامو مخفی کردمو به زور از ایران فیلم اومدم بیرون تا داشگاه داشتم گیج میزدم و از تعجب دهنم باز مونده بود. آخه میدونی سر غذا درست کردن آرش خیلی مرام گذاشت. خیلی حال داد. اون جوجه های طلایی بی آرش٬ اونجور طلایی نمیشدن.

تمام طول مسیر این شعر از ذهنم میگذشت:

هرکه در این بزم مقرب تر است                      هاله نور بیشترش میدهند.

اقتباس از وبلاگ دوست عزیز علی میر طار

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

توس - غان

شناسنامه

 

توسکا Betulaceae

:تیره

Betula pendula –B.verrucosa ehrh

:نام لاتین

Silver birch – Lady birch tree

:نام انگلیسی

توس - غان

:نام فارسی

شجره التامول

:نام عربی

شرح گیاه

درخت توس بومی عرضهای زیاد نیمکره شمالی است و تا ارمنستان و قفقاز و ایران پیش می رود جای این درخت در دره شهرستانک می باشد این درخت د رگذشته برای معالجه بیماران مبتلا به نقرس مورد استفاده قرار می گرفته است. و شاید اختصاص دادن شهرستانک به ییلاقات سلطنتی قاجار به علت ابتلا برخی از سلاطین آن به بیماری نقرس بوده است. درختی است بسیار بزرگ و زیبا که ارتفاع آن در نواحی مساعد به ۳۰ متر نیز می رسد. برگهائی لوزی شکل, نوک تیز با دو ردیف دندانه و منتهی به دمبرگ دراز دارد. شاتونهای نر آن در آغاز پاییز ولی شاتونهای ماده آن در ماه بهار ظاهر می شوند. از مشخصات آن این است که پوست تنه آن سفید رنگ و صاف است و بعلاوه و در سن بیست سالگی به صورت نوارهای نازک شبیه اوراق کاغذ از آن جدا می شود. قسمت مورد استفاده درخت برگ , پوست تنه و همچنین قطران حاصل از آن است.

 

زمان برداشت

از پوست درخت در بعضی نقاط مخصوصاً روسیه نوعی قطران گیاهی به نام Gourdron de  Bouleau تهیه می شود برای این کار پوست درخت را در ماه اردیبهشت ( پس از قطع درخت ) از ساقه جدا کرده بر روی هم انباشته می کنند و تا آخر پاییز به همین حالت نگه می دارند تا تخمیر حاصل کند سپس در ماه آذر به طریقه خشک تقطیر می کنند. یعنی آنها را در جعبه فلزی مکعب شکل جای داده ابتدا تحت اثر گرمای ملایم و سپس گرمای شدید قرار می دهند معمولاً قطراتی که بدین نحو بدست می آید با قطران انواع کاج مخلوط می کنند و سپس در معرض استفاده قرار می دهند, این قطران در اثر تقطیر جز به جز اسانسی بنام اسانس بولو یا روغن روسی می دهد.

دامنه انتشار

اطراف تهران, شهرستانک, در ارتفاعات ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ متری دره های قسمتهای غربی شهرستانک که به سمت جاده چالوس و تهران منتهی می شود.

 

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

شهرستانك آشيانه خورشيد

شهرستانك آشيانه خورشيد
عموعباس


در ارتفاعات البرز مركزي ، آنجا كه كوه ها باز و به بازوي هم آنقدر دامن مي كشند كه سرانجام از گذرگاه سر به اوج كوه هاي شمال باختري خراسان خود را به كوه هاي هندو كش و فلامت پامير ميرسانند. دهكده اي با پيشينه تاريخي بسيار كهن آرميده است. با مردمي صبور اما دلير و تيز هوش كه اين همه را وام دار طبيعت شوق برانگيز اما پيكار جوي پيرامون خويش اند. كمتر از 40 سال پيش ، شمار ساكنان روستا به زحمت از مرز 1669 نفر مي گذشت ؛ امروزه اما جمعيت منطقه به 5000 نفر نيز مي رسد و اين ميزان از رشد جمعيت ؛ بيانگر مهاجرت بي دريغ فرزندان كوهستان به شهرهاي پيرامون منطقه ، خاصه به تهران غبار آگين است.
در سينه كش البرز مركزي آنجا كه دماي تابستاني آن به زحمت از 15 درجه سانتي گراد مي گذرد و در بلندي هاي ، اين ميزان به 5 درجه كاهش مي يابد ، دهكده كوهستاني شهرستانك دامن كشيده است. جايي كه ناصر الدين شاه قاجار از طبيعت بكر آن غافل نماند و قصر تابستاني خود را در آن پي افكند.
در گوشه اي از اين درياي سنگ و صخره كه طول آن به 3330 كيلومتر و عرض متوسط آن به 85 كيلومتر مي رسد ، دهكده خوش منظر شهرستانك سر بر آورده است . اين تابع دهستان “ لورا ” در 63 كيلومتري شمال غربي كرج و 10 كيلومتري پل دو آب ، بر سر راه كررج ـ چالوس ايستاده است. در منطقه اي سردسير كه اقتصاد آن عمومامتكي بر كشت و زرع غلات ، گردو ، پرورش زنبور عسل ، توليد لبنيات ، دامداري و سپس جاجيم و شال بافي است.
با هم به شهرستانك مي رويم.


در راه شهرستانك

از جادة پر پيچ و خم چالوس مي گذريم و بزرگترين تونل زميني ايران را با 2145 متر طول پشت سر مي گذاريم . به زودي ، تابلو “ آسارا ” نمايان مي شود : راه شهرستانك در پيش روي ما است. راهي كه قرار است با عبور از طبيعت بي آلايش و بكر پيرامون ، ما را به آشيانة خورشيد برساند.

“ آسارا” در آغاز راه شهرستانك ، با سروها و تبريزي هاي شكوهمندش ما را در ميان گرفته است.آسارا در گذشته هاي نه چندان دور “ آب سرا ” بوده است.

“ اهالي شهرستانك آب را “ او ” تلفظ مي كنند و “ اوسرا ” به مرور زمان به “ آسارا ” تغيير كرده است. ” جاده خاكي سمت راست را پيش مي گيريم ، از دهكده كوچك “ سرك ” مي گذريم و راهي شهرستانك مي شويم. از دور شبحي سبز رنگ ديده مي شود. نزديك كه مي شويم سروها و تبريزي هاي سر به فلك كشيده نمايان مي شوند.

اكثر دره هايي كه در اين رشته كوه قرار دارند ، شمالي ـ جنوبي اند. و تنها دره اي كه شرقي ـ غربي است همين شهرستانك است. اين جا گذرگاه خورشيد است ! يعني از لحظة طلوع تا غروب آفتاب را مي توان در اين دره ديد. به خاطر طول مدت تابش خورشيد ، اين دره بهترين آب و هواي ييلاقي ايران را دارد. و همين ويژگي ( شرقي ـ غربي بودن دره ) باعث شده ببود ، ناصر الدين شاه كه خوش گذران ترين پادشاه سلسلة قاجاريه بود ، قصري بر بلندترين نقطه شهرستانك بنا كند كه هنوز بعد از گذشت 120 سال بقاياي آن ديده مي شود.

ويرانه هاي قيصر ناصر الدينشاه

به سوي قصر ناصرالدين شاه كه در بلندترين نقطة شهرستانك ساخته شده است

ناصر الدين شاه در شهرستانك هر سال مراسم آشپزان به راه مي انداخت. اعتماد السلطنه در كتاب خاطرات خود در اين باره مي نويسد هر سال در يك روز معين ناصر الدين شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و ديگر نزديكان خود به شهرستانك مي آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه مي انداخت.

طبق اين مراسم ، هر يك از بزرگان و شاهزادگان بايد گوشه اي از كار را مي گرفتند و به دسست “ مبارك ” (!) خود سبزي پاك مي كردند و آش مي پختند .سپس سوگلي حرمسراي ناصر الدين شاه كاسه آش را بر مي داشت و به دست ناصر الدين شاه مي داد.

ناصرالدين شاه براي سفر به شهرستانك از جادة مخصوص شاهي عبور مي كرد. اين جاده از راه “ پس قلعه ” و “ توچال ” به شهرستانك مي رسيد . اما خدمه و چاكران شاه مجبور بودند از راه باريك و خطرناك رودخانه به شهرستانك بروند . هميشه در جريان اين رفت و برگشت ، تعدادي از خدمه شاه به رودخانه سقوط مي كردند و جان مي سپردند.

به همين دليل ، ناصرالدين شاه در “ سرخ حصار ” قصري ساخت و مراسم آشپزان خود را به آنجا منتقل كرد. ”

اگر پنجاه ـ شصت سال پيش به اين جا مي آمديد مي توانستيد كاغذ ديوارهاي روغني قصر را هم كه به سفارش ناصر الدين شاه از آلمان آورده بودند ببينيد. حتي درهاي بزرگ اصطبل را كه به آن “ اوروسي ” مي گفتند و با شيشه هاي رنگي تزئين شده بود را هم مي شمرديد. پس از گذشت حدود 100 سال از مرگ ناصرالدين شاه ، سازمان ميراث فرهنگي هيچ توجهي به ضرورت بازسازي و نگهداري اين قصر ندارد ،
: چشمه “ گله كيكت ” در ارتفاع 2800 متري زمين با آبي سرد و گوارا از دل كوه مي جوشد.
شهرستانك با 5000 نفر جمعيت ، تنها دو مدرسه دارد ، با يك بهداري كه هفته اي يك روز باز است.
بعد از120 سال هنوز بقاياي قصر ناصر الدين شاه بر بلندترين نقطه شهرستانك ديده مي شود .
دره شرقي ـ غربي شهرستانك . به خاطر طول مدت تابش خورشيد. بهترين آب و هواي ييلاقي ايران را دارد

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

تور شهرستانک

                                                 تور شهرستانک

                                         فرشاد رزاقی

یکی از ییلاقات تابستانی تهران شهرستانک است که در میان جاده تهران چالوس قرار گرفته است و جز مناطق زیبا و توریستی تهران به شمار می رود و کوهنوردان فراوانی پس از عبور از سلسله جبال البرز وارد این منطقه می شوند و در آن به استراحت می پردازند  در این منطقه کاخ زیبایی وجود دارد که متعلق به دوره ناصری می باشد و در گذشته به عنوان پناهگاه کوهنوردان مورد استفاده قرار می گرفته است . اما چند سال قبل سازمان میراث فرهنگی آن را در اختیار خود گرفت و مرمت های فراوانی را بر روی این کاخ انجام داد که این مرمت ها هنوز ادامه دارد . قبلا حکایتی در مورد ساخت این قصر شنیده ام که برایتان نقل میکنم

میگویند در یکی از سفر های ناصرالدین شاه وی دچار بیماری سختی شد . به نحوی که تمام خاندان سلطنتی و دولتمردان سخت نگران شدند . وخامت حال شاه تا جای بود که ادامه حرکت و بازگشت به تهران امکان پذیر نبود و ناچارا در محلی یک دیگ آش برای وی بار گذاشتند و هر آنچه فکر میکردند مقوی است در آن دیگ ریختند . شاه از آن آش خورد و به هر تقدیر حال وی بهبود یافت . پس از آنکه وی از بستر بیماری بلند شد اطراف را نگریست و منطقه ای بسیار زیبا یافت . وی و همراهان اعتقاد پیدا کرده بود که طبیعت خاص آنجا و آشی که در آن محل پخته شده باعث سلامتی و بقای عمر می باشد . به همین دلیل تصمیم گرفت که هر سال همان موقع به این محل بازگردد و دستور داد قصری در آنجا بسازند .

از آن پس ناصر الدین شاه قاجار بنابر نذری که داشت سالی یک روز، آن هم در فصل بهار ، به شهرستانک می رفت. به فرمان او دوازده دیگ آشی بر بار می گذاشتند که از قطعات گوشت چهارده رأس گوسفند و غالب نباتات مأکول و انواع خوردنیها ترکیب می شد. کلیه اعیان و اشراف و رجال و شاهزادگان و زوجات شاه و وزرا در این آشپزان افتخار حضور داشتتند و مجتمعأ به کار طبخ و آشپزی می پرداختند. عده ای از معاریف و موجهین کشور به کار پاک کردن نخود و سبزی و لوبیا و ماش و عدس و برنج مشغول بودند. جمعی فلفل و زرد چوبه و نمک تهیه می کردند. نسوان و خواتین محترمه که در مواقع عادی و در خانه مسکونی خود دست به سیاه و سفید نمی زدند، در این محل دامن چادر به کمر زده در پای دیگ آشپزان برای روشن کردن آتش و طبخ آش کذایی از بر و دوش و سر و کول یکدیگر بالا می رفتند تا هر چه بیشتر مورد لطف و عنایت قرار گیرند. خلاصه هر کس به فرا خورشان و مقام خویش کاری انجام می داد تا آش مورد بحث حاضر و مهیا شود.و از آنجا بود که این آش وارد ضرب المثل های فارسی گشت .

چون این آش ترکیب نامناسبی از غالب مأکولات و خوردنیها بود، لذا هر کاری که ترکیب ناموزون داشته باشد آن را به آش شله قلمکار تشبیه می کنند .

بله در واقع آش شله قلمکار با چندین آشپز و تجمیع سلایق برای اولین بار در شهرستانک طبخ گردید.

 

از طرفی دیگر منطقه شهرستانک ویژگی خاص دیگری دارد . این منطقه دقیقا در شمال تهران با فاصله 30 کیلومتری قرار دارد . هر چند مسیری کاملا متفاوت و طولانی برای رسیدن به آن میپیمائیم ولی باعث تعجب است که فاصله ای حدود 15 کیلومتر با سلقون و سنگان دارد . ولی یک دیواره باعث میشود که مسیر سلقون از انتهای بزرگراه همت و مسیر شهرستانک را از کرج و در ادامه جاده جالوس طی کنیم . در حال حاضر تونلی به نام تالون به طول 5 کیلومتر و در دو لاین (مانند تونل رسالت) در این دیواره در حال احداث میباشد . این تونل که قسمتی از فاز 1 آزاد راه تهران شمال  میباشد ، مسیر تهران تا شهرستانک را به کمتر از 17 دقیقه تقلیل میدهد .

در آینده شاید یک برنامه کوهنوردی سنگین برای پیمودن مسیر شهرستانک تا سنگان  داشته باشیم .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

آگهی

سرمایه گذاری در شهرستانک


فروش استثنایی قطعات ۳۰۰ الی ۱۵۰۰ متری در

 خوش آب هوا ترین و زیبا ترین منطقه تهران روستای شهرستانک

 به صورت نقد و اقساط بلند مدت باسند منگوله دار.

مشاوره با کادر بومی با مجوز ساخت

 

  قیمت متری :    ۵۰۰۰۰  تومان الی ۳۵۰۰۰۰ تومان

 

تلفن:    ۰۹۱۲۷۹۴۵۹۶۶

 

مشخصات آگهی دهنده

نام:

رحمت اله شاهین

ایمیل:

rahmat_shahin2005@yahoo.com

تلفن:

۰۹۱۲۷۹۴۵۹۶۶

انقضا:

‪شنبه، ۷ خرداد ۱۳۸۷

موقعیت:

 در بهترین و خوش منظره ترین نقاط روستای شهرستانک

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

صعود به توچال و شهرستانک

گزارش برنامه توچال به شهرستانك

 

طبق برنامه از قبل تعيين شده ساعت 4:30 بعد از ظهر روز پنج شنبه مورخ  24 /3/۸۶ تيم از شركت به سمت دربند به راه افتاد در راه تعدادي ديگر از همنوردان عزيز در ميدان آزادي به گروه ملحق شدند . ساعت 6 بعد از ظهر حركت تيم 14 نفري از پاي مجسمه ميدان دربند به سمت پناهگاه شيرپلا آغاز شد با توجه به مسافت بين ميدان دربند و پناهگاه شيرپلا مجبور شديم قسمتي از مسير را در تاريكي شب طي كنيم كه البته بخاطر هواي خنك ودلچسب كوهستان در حركت هماهنگ تيم هيچ گونه خللي ايجاد نميكرد. تيم ساعت 8:30 شب به پناهگاه رسيد وبعد از خوردن شام مختصري در خوابگاه عمومي شيرپلا شب را به استراحت پرداختيم.

صبح روز جمعه ساعت 3:30 صبح از خواب بيدار شديم وبعد از خواندن نماز ساعت 4 به سمت قله توچال به راه افتاديم. بعد از طي كردن مسيري دوساعته به جان پناه اميري (سياه سنگ) رسيديم وبعد ازيك توقف ده دقيقه اي و تغذيه مختصري حركت خود را به سمت قله توچال آغاز كرديم كه در نهايت تيم ساعت 8 به قله توچال رسيد. بعد از گرفتن چند عكس برروي قله به سمت ايستگاه 7 به راه افتاديم براي ايجاد تنوع در برنامه با تله سيژ به هتل توچال رفتيم وبعد از خوردن چاي به طرف دره شاه نشين به راه افتاديم كه متاسفانه در طول مسير در اثر يك غفلت كوچك دونفر از همنوردان ما به نام آقايان سيد مرتضي وعليزاده دچار مصدوميت مختصري شدند. در مسير دره شاه نشين به دليل فراواني گياه كاكوتي بچه ها شروع به چيدن كاكوتي كردند كه خالي از

 

 

لطف هم نبود. بالاخره تيم بعد از طي مسافتي نسبتا طولاني ساعت 12:20 به چشمه اي رسيد. در همانجا صبحانه وناهار را يكجا خورديم وبعد از خواندن نماز از مسير جاده اصلي در ساعت 13:15 به طرف شهرستانك  به راه افتاديم . بعد از حدود يك ساعت پياده روي در زير آفتاب سوزان بالاخره به ماشين رسيديم .همه  بچه ها از صعودي كه كرده بودند راضي بودند ولي آثار خستگي را ميشد در چهره تك تك بچه ها ديد. تيم ساعت 16 به شركت رسيد.

افراد شرکت کننده:

آقایان محمد تبریزی -التماس امیدی- مهدی محجوب- حسین سلطان-احمد علیزاده-علی سمائی- رضای نیا- ربیب-سید مرتضی -جعفری-چکاوک-جباری - فرجیان-ملکی پور

سرپرست برنامه:آقای خیراله جعفری

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

اماکن دیدنی شهر کرج

اماکن دیدنی شهر کرج

برج میدانک :
این مکان زیبای تاریخی در روستای میدانک واقع در جاده کرج- چالوس قرار دارد .این مکان به نامهای برج سنگی گچسر،برج تهمینه، قصر میدانک نیز نامیده می شود.

پل آصف الدوله:
30 کیلومتری جاده اشتهارد در حوالی ماهدشت در روی رودخانه شور که در عهد ناصرالدین شاه توسط آصف الدوله ساخته شد .

پل سنگی ( آهنین راه):
واقع در روستای گچسر در جاده چالوس قرار دارد که اطلاعات دقیق از سازنده آن موجود نمی باشد ، و متاسفانه در اثر طغیان رودخانه و عوارض طبیعی بخش قابل ملاحضه ای از این اثر تاریخی تخریب گشته است.

بقعه امامزاده ام کبری و ام صغری:
در 68 کیلومتری جاده اشتهارد قرار دارد. این بنا متعلق به دوره صفوی است که در ادوار بعد از آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

بقعه امامزاده رحمان زید:
این مکان تاریخی نیز در 25 کیلومتری اشتهارد، واقع در روستای پلنگ آباد قرار دارد. دارای 3 گنبد آجری می باشدو بر طبق اطلاعات بجا مانده مربوط به قرن 7 الی 9 می باشد.

بقعه امامزاده شاهزاده سلیمان :
این اثر تاریخی نیز در 6 کیلومتری اشتهارد واقع گشته که متعلق به قرن 7 الی 9 می باشد .بنای این اثر تاریخی نیز آجری می باشد .

پیست اسکی خور:
در 23 کیلومتری جاده چالوس به صورت راه فرعی نزدیک در ورودی تاسیسات سد امیر کبیر و در روستای محلی خور قرار دارد.

پیست اسکی دیزین:
این پیست در حد فاصل جاده چالوس و هراز قرار دارد که همواره چه در فصل زمستان و چه در تابستان پذیرای توریست های خارجی و همچنین جوانان دوستار ورزش بوده است.این پیست با وسعت زیاد و شرایط مناسب جزء 40 پیست مرتفع و بزرگ جهان قرار دارد که همه ساله میزبان دوره های ورزشی مختلف بوده است .ارتفاع این پیست در حدود 3375 متر در گردنه و 3719 متر در قله می باشد، که در ارتفاع 2770 متری هتل این پیست قرار دارد که شرایطی مناسب جهت اسکان میهمانان این مکان ورزشی و تفریحی فراهم نموده است.

تپه باستانی مرد آباد :
این تپه در شهر ماهدشت واقع شده است که در دوره باستان یک معبد و قلعه به نام ناهید در آن قرار داشته است طبق اطلاعات موجود قدمت این قلعه و معبد مربوط به هزاره پنجم تا نهم قبل از میلاد است.

چشمه گلکیله( گیله گیله):
مسیر فرعی دوآب از جاده چالوس به منطقه شهرستانک منتهی می شود که پس از حدود 2 ساعت پیاده روی در ارتفاعات شهرستانک در دامنه کوه آهار بشم به چشمه گلکیله می رسیم .


چشمه وله:
در 70 کیلومتری جاده چالوس روستایی به نام وله وجود دارد که در ناحیه شمالی آن چشمه وله در فاصله 2 کیلومتری هتل زیبای گچسر قرار دارد. به دلیل خاصیت درمانی فراوان آب این چشمه و وجود املاح درمانی فراوان مورد توجه بسیاری از مشتاقان طبیعت قرار گرفته است.

آتشگاه:
نام روستای است در مجاورت دره زیبای دلمبر در شمال غرب کرج به فاصله 5 کیلومتری گوهردشت قرار دارد.علت گذاشتن این نام به دلیل وجود آتشکده قدیمی از زمان ساسانیان است.این آتشکده یکی از مناطق تفریحی و سیاحتی کرج به شمار می رود.

روستای ارنگه:
در شمال غربی کرج و در جاده چالوس در منطقه آدران راه فرعی به طول 4 کیلومتر وجود دارد که به روستای آدران منتهی می شود.این منطقه به دلیل چشم انداز بسیار زیبایی که دارد و همچنین به دلیل پوشش گیاهی فراوان و وجود چشمه و ابشار زیبا به یکی از بهترین و خوش آب وهوا ترین مناطق ییلاقی کرج تبدیل گشته است.فاصله آن تا مرکز شهر کرج در حدود 26 کیلومتر است.

روستای تاریخی هلجرد (هلگرد):
این روستا در نواحی شمال غربی کرج و در نزدیکی کمال آباد قرار دارد.آثار متعددی از جمله مسجد،آسیاب،درخت کهنه 800 ساله و قبرستانی از دوره قاجاریه به جای مانده است.

سد امیر کبیر:
این سد بر روی رودخانه کرج و در فاصله 25 کیلومتری جاده کرج- چالوس قرار دارد.طول تاج سد 390 متر و ارتفاع آن 180 متر و مساحتی حدود 4 کیلومتر را شامل می شود .از این سد استفاده های فراوانی به عمل می آید مثل: تامین آب شرب تهران،تامین برق آبی،مهار آب و جلوگیری از خسارت های احتمالی،تامین آب کشاورزی، استفاده های ورزشی و تفریحی و ...

غار یخ مراد:
این غار در جاده چالوس بعد از دو راهی گچسر در قسمت غربی، کیلومتر 5 جاده فرعی نزدیک روستای کهنه ده قرار دارد.دهانه غار 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و طول غار 250 متر می باشد.

قلعه تنگ گسیل:
این قلعه در کیلومتر 60 جاده کرج- چالوس ،در حوالی پل دوآب( جاده فرعی 4 کیلومتری) قرار دارد.کوه های بلند و مسیر دشوار عبوری از جذابیت این قلعه نکاسته است.این قلعه بین دو روستای آزاد بر (سمت چپ) و شهرستانک (سمت راست) منتهی می شود.

قلعه دختر ( آتشگاه قصران ):
در ارتفاعات البرز مرکزی و در شمال خاوری شهر کرج و در روستای شهرستانک در گردنه 3150 متری آهار بشم قرار گرفته.قدمت این قلعه به دوره اردشیر ساسانی بر می گردد.آثار به جا مانده از این قلعه طاقی هلالی شکل که سبک معماری دوره ساسانی است می باشد.

کاخ شهرستانک:
در مسیر کرج-چالوس ،در قسمت شمال شرقی سد امیر کبیر در محل دوآب شهرستانک جاده فرعی به طول 13 کیلومتر منشعب می شود.این قصر تاریخی متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است.این کاخ در سال 1294 ﮬ .ق. به دستور شاه جهت استراحتگاه ییلاقی بنا شده بود.

کاروانسرای کندوان :
در کیلومتر 73 جاده کرج-چالوس و در 5 کیلومتری روستای گچسر، دره عمیقی وجود دارد که آثار بجا مانده ای بنا مشاهده می شود. بر طبق اطلاعات موجود قدمت این بنا به اواخر قرن 9 و اوایل قرن 10 ﮬ . ق. بر می گردد.

کندوان:

کوه کندوان در ارتفاعات 3350 متری در رشته کوه های البرز مرکزی قرار دارد . به علت قرار گرفتن این کوه در مسیر جاده کرج – چالوس در سال 1314ﮬ . ش. ساخت تونل کندوان آغاز گشت .طول تونل 1884 متر و عرض 5 تا 7 متر و ارتفاع 6 متر می باشد . فاصل کرج تا این تونل 79 کیلومتر می باشد، احداث این تونل سبب کوتاهی 13 کیلومتری جاده کرج-چالوس شده است.

بقعه امامزاده حسن :
این بقعه در میدان قدس (شاه عباسی) و در بلوار امامزاده حسن در مرکز شهر کرج واقع است.این بنا متعلق به سال 906 ھ .ق. می باشد، که به دستور شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده است.

بقعه امامزاده حیدر:
بنای این امامزاده متعلق به دوره صفوی می باشد و در گرمدره (پل کلاک) در جنوب کرج قرار دارد.برای رفتن به امامزاده از جاده قدیم تهران-کرج می توان استفاده کرد.

بقعه امامزاده طاهر:
یکی از اماکن متبرکه مهم و مشهور شهر کرج آستان امامزاده طاهر(پسر امام زینالعابدین) می باشد. این امامزاده در جنوب آزاد راه کرج-تهران قرار دارد.بخشی از این بنا متعلق به دوره صفوی و بخشی معاصر است.بسیاری از هنرمندان در این مکان دفن شده از جمله: احمد شاملو، استاد علی اصغر بهاری، استاد حسن کامکار، غلام حسین بنان و...

بقعه امامزاده محمد:
آستان مبارک این امامزاده در گلزار شهدای حصارک،واقع در بلوار چمران. قدمت بنای امامزاده به حدود 400 سال قبل می رسد.

پل شاه عباسی:
این پل واقع در ورودی اول تهران به کرج و متعلق به دوره صفوی است.این پل دارای دو چشمه طاق، یکی بزرگ در شرق و دیگری کوچک در غرب است.قسمت اعظم پل بر روی چشمه طاق بزرگ قرار دارد.این پل در دوره قاجار مرمت شده است.

حمام تاریخی مصباح:
این بنا در اواسط دوره قاجار در مرکز شهر کرج (محله مصباح) و اطراف کاخ سلیمانیه در زیر زمین بنا شده است.این حمام دارای سربینه،رختکن،گرم خانه،خزینه،نظافت خانه، محل شستشو و شاه نشین می باشد.

قلعه صمصام:
یکی از آثار بجا مانده از دوره قاجار می باشد که در بخش مرکزی شهر کرج و در مجاورت پل شاه عباسی قرار دارد.دارای یک حیاط که در آن چهار برج وجود دارد.این قلعه جهت حفاظت از پل شاه عباسی و همچنین استفاده نظامی بنا شده است.

کاخ سلیمانیه:

در محدوده مرکزی شهر کرج و حد فاصل بلوار شهید چمران و امامزاده حسن، بین سالهای 1225 تا 1227 ھ .ق. در دوران سلطنت فتحلیشاه قاجار،به فرمان پسر او سلیمان میرزا توسط محمد حسین خان نظام الدوله اصفهانی (صدراصفهانی) احداث شد. کاخ شمس:
این بنا در زمینی به وسعت 111 هکتار با 2500 متر زیربنا بین سالهای 47 - 1345 در مهرشهر کرج، بلوار امام خمینی(ارم) جهت سکونت شمس خواهر محمدرضا شاه احداث گشته است. امروزه از این مجموعه به عنوان موزه و با نام مجتمع تفریحی شهید فهمیده استفاده می شود.

کاروانسرای شاه عباسی :
طبق شواهد در مرکز شهر کرج (قسمت جنوب غربی میدان قدس) قرار گرفته و تاریخی این بنا در دوره شاه سلیمان صفوی بین سالهای (1077- 1105ھ .ق. ) احداث گشته است.این بنا در زمینی به مساحت 3600 مترمربع و حیاط مرکزی 900 مترمربع احداث گشته است. 22 حجره، 5 اصطبل و بار انداز در اطراف و یک حوض سنگی در وسط و دو شاه نشین در ایوان های شرقی و غربی آن بنا شده است.قناتی در مسیر شمال به جنوب از داخل کاروانسرا می گذرد. یک چاه در بارانداز جنوب شرقی کاروانسرا موجود می باشد.

موزه جانورشناسی:
در سال( 1307 ھ .ش .) اولین موزه جانور شناسی ایران در کرج و در دانشکده کشاورزی به دستور دکتر جلال افشار تاسیس گردید.این موزه در خیابان دانشکده قرار دارد که همواره میزبان علاقمندان به محیط زیست و جانوری می باشد.

منبع : سایت karajneeds
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

شهرستانک دره‌ای در امتداد خورشيد

شهرستانک دره‌ای در امتداد خورشيد
مجید اسکندری 

يكی از زيباترين و مهمترين روستاهای جاده چالوس شهرستانك است. روستايی كه كاملا چوب بی توجهی مسئولين را می خورد. آبی سرد و زلال كه حتی در تابستان نيز قادر نخواهيد بود برای يك دقيقه دستتان را در آن نگهداريد!.

باغهای پر از ميوه گيلاس، آلبالو، سيب و گلابی زينت بخش اين دره زيبا و ييلاقی است كه ساليانی نه چندان دور شاهان قاجار دل به آنجا بستند.

كمی قبل از شهرستانك جاده تهران- شمال از دره لونيز در حال اجراست. با احداث اين قسمت از جاده كه تا يكسال ديگر به بهره برداری ميرسد فاصله تهران تا اين بهشت خوش آب و هوا به ۳۵ كيلومتر كاهش می يابد. از انتهای اتوبان همت و از منطقه كن و سولقان تونلی به طول ۶۲۰۰ متر در حال احداث است كه تا بحال ۴۰۰۰ متر آن كنده شده و اين منطقه را به شهرستانك وصل می كند. هفته پيش كه برای ديدن تونل در تنگه لونيز رفته بودم شگفت زد شدم. يك تونل سه بانده حدود ۵ كيلومتری يك مسير رفت يك مسير برگشت و يك مسير هم به عنوان تونل هوا در وسط و كوچكتر كه هواكش های بزرگی در ابتدای آن  نصب شده بود و تنها احداث اين تونل جاده تهران- چالوس را ۶۰ كيلومتر كوتاهتر ميكند. توجه كنيد كه ۶۰ كيلومتر در جاده پپر پيچ و خم چالوس يعنی بالای يك ساعت و فاصله تهران به شهرستانك به ۳۵ دقيقه!! كاهش مي يابد و اين آغازی است برای رشد و شكوفايی روستاهايی مثل شهرستانك با كوهها و رودخانه زيبايش.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

شهرستانک از مسير توچال به ميزباني شاه قاجار

توضیحات:
                   کاخ ييلاقي ناصرالدين شاه در شهرستانک
محل:
                   شهرستانك كيلومتر 45 جاده كرج چالوس

 

يک شب ميهمان ناصرالدين شاه بوديم

شهرستانک از مسير توچال

 

صادق حيدري نيا

 

روز سه‌شنبه نهم خرداد ماه، در تهران باران مفصلي باريد و هوا در اغلب نقاط کشور چندين درجه کاهش يافت. از چند روز جلوتر با حامد قرار سفر به شهرستانک از مسير توچال را گذاشته بودم. آن شب با هم تماس گرفتيم و با فرض اينکه بارندگي‌ها تمام شده و هوا رو به بهبود است برنامه را قطعي کرديم. صبح روز چهارشنبه در هوايي نسبتا خنک ولي آفتابي به راه افتاديم. بيش از 9 سال از آخرين باري که مسير شهرستانک را از ميدان دربند، شيرپلا، سنگ‌سياه و توچال طي کرده بودم مي‌گذشت. در دهه هفتاد در چند فصل مختلف، اين تجربه را با دوستان هم‌مدرسه‌اي تکرار کرده بودم، اما اين بار با همسرم زهره و حامد و آناهيتا تصميم گرفتيم که کمي از راه را با تله کابين برويم تا خيلي خسته نشويم.

 

چهارشنبه صبح، دهم خرداد ماه، از ولنجک سوار تله‌کابين شديم و پس از توقفي کوتاه در ايستگاه 5 و صرف صبحانه، به طرف ايستگاه 7 ادامه داديم. حدود 10 صبح در ايستگاه هفت با انبوهي از برف باقي‌مانده از زمستان روبه‌ور شديم. هنوز اسکي برقرار بود و تعدادي هم مشغول اسکي! واقعا تهران شهر فوق‌العاده‌اي است؛ با اين همه دود و ترافيک و آلودگي، در کمتر از يک ساعت از هرجاي شهر مي‌توان به طبيعت بکر دسترسي يافت. با ديدن آن همه برف، وسوسه شديم که کمي سُر بخوريم. بعد از آنکه هتل توچال را به طرف شرق پشت سر گذاشتيم و روي اولين يال در مسير شهرستانک قرار گرفتيم، ابرهاي تيره و پر باران در آسمان پيدا شدند. هوا به سرعت سرد شد و بارش آرام برف و باران آغاز شد. در برخي قسمتهاي مسير، آفتاب، برفها را نرم کرده بود و ناگهان تا بالاي زانو در برف فرو مي‌رفتيم. در اين وضعيت هم بارش و هم برف شل شده، حسابي باعث خيس شدنمان شد. پاهاي همه از سرما بي‌حس شده بود. خوشبختانه در بدو ورود به دره‌ي منتهي به شهرستانک، چند لحظه‌اي خورشيد ظاهر شد. کمي استراحت کرديم و دوباره راه افتاديم. مسير هنوز پانخورده بود و خيلي بکر و زيبا بود، تعداد زيادي پرنده کوچک و چندتا کبک درشت به چشم مي‌خورد. ديدن لانه کوچک و زيباي يکي از اين پرنده‌هاي کوچک، خيلي جالب بود. نزديکي‌هاي چشمه، به مکان برکه‌اي رسيديم که در تابستان دام‌هاي روستائيان در آنجا استراحت مي‌کنند ولي به دليل سردي هوا هنوز مسير آب آن را که چشمه تامين مي‌شد باز نکرده بودند. در زير بارش تند باران يکي از چادرها را برپا کرديم تا هم ناهار بخوريم و هم استراحت کنيم. بارش شديد باران و نزول تگرگ خيلي درشت، آب را به داخل چادر سرازير کرد. ناهار را با عجله خورديم و راهي روستا شديم تا پيش از غروب جاي مناسبي براي شب‌ماني پيدا کنيم.

 

پس از پايان راه کوهستان، دو مسير به طرف روستا وجود دارد: يکي راهي است که از سينه کوه تراشيده شده است و گاهي با جيپ تردد در آن انجام مي‌شود و راه مال‌رو و باريکي از ميان دره و در کنار رودخانه که نهايتا از ميان کوچه‌باغها به روستا ختم مي‌شود. از آنجايي که ما تصميم داشتيم ابتدا امکان اقامت در کاخ ناصرالدين شاه را بسنجيم، مسير دره را انتخاب کرديم که از کنار کاخ مي‌گذشت. ناصرالدين شاه در اين روستاي خوش آب و هوا، ويلايي تابستاني ساخته بود و با زنان حرم در گرماي تابستان تهران، به اينجا مي‌آمد. ظاهرا با مرگ وي، هيچکدام از شاهان قاجار حال و حوصله طي کردن اين راه طولاني را نداشته‌اند. به همين دليل بناي کاخ آسيب‌هاي جدي ديده و تغيير کاربري آن در عصر پهلوي، مايه تخريب بخش زيادي از بنا شده است. (عکسهاي ديروز و امروز را مقايسه کنيد) خوشبختانه چند سالي است که ميراث در صدد احياي آن برآمده، اما با سرعتي که حالا حالاها به انجام نخواهد رسيد.

 

ساعت حدود 6 بعد از ظهر بود که زير بارش شديد باران به کاخ رسيديم. ابتدا به خانواده با محبتي برخورد کرديم که روز را در آنجا گذرانده بودند. با ديدن سر و ضع ما، خيلي تعجب کردند و با خوراکي‌هاي مختلف از ما پذيرايي کردند. آنها هم پيشنهاد کردند که شب را در کاخ بمانيم. هر چه بر در کوفتيم خبري نشد! ظاهرا متصدي آن بناي مخروبه به ده رفته بود. من و حامد از يکي از ديوارها به داخل رفتيم و در را باز کرديم. زهره و آناهيتا هم با وسايل به ما پيوستند. خوشبختانه در همان هفته با حضور آقاي توپچي، مسؤول ميراث کرج مراسمي در آنجا برپا شده بود و اوضاع داخل ساختمان خيلي خوب بود. به يکي از اتاقها رفتيم که دو تخت چوبي داخل آن بود. يک بخاري نفتي خيلي قديمي هم کنار اتاق بود که مخزن نفت نداشت. با کلي مکافات بخاري را راه انداختيم و از يک قوطي کنسرو لوبيا بجاي مخزن استفاده کرديم، البته با اين مشکل که بايد مرتب آن را پر مي‌کرديم. هوا اتاق حسابي گرم شد و لباسهاي خيس ما هم خشک شد.

 

با اينکه روز خيلي سختي را پشت سر گذاشته بوديم، شب آرامي را در خانه قديمي شاه قاجار، سپري کرديم. صبح زود، پيش از آنکه کسي بيايد، اتاق را مرتب کرديم و به طرف روستا راه افتاديم. هواي بهاري، گياهان سرسبز و طراوت زمينِ مرطوب از باران، خيلي زيبا و جذاب بود. کنار رودخانه صبحانه خورديم و به آرامي به طرف روستا رفتيم. متاسفانه ميني‌بوس تهران، ساعت 7 صبح حرکت کرده بود. جاده آسفالت ميان شهرستانک تا جاده چالوس، حدود 11 کيلومتر است. نااميد از اينکه بتوانيم وسيله‌اي براي طي اين مسير پيدا کنيم، پياده به راه افتاديم. بعد از حدود نيم ساعت، يک راننده وانت با مرام به داد ما رسيد! محمد آقا که از ده به آسارا مي‌رفت تا کپسول گاز خالي‌اش را بايک کپسول پر عوض کند، ما را هم سوار کرد؛ بي‌هيچ چشم‌داشتي! در ايستگاه آسارا پياده شديم و پس از ده دقيقه، ميني‌بوسهاي کرج را سوار شديم. از آنجا هم با مترو آمديم تهران، ظهر به تهران رسيديم. همان لحظه‌ي اول هواي گرم و آلوده شهر چنان حالمان را گرفت که دوباره دلمان هواي شهرستانک کرد.

 

راستي در اواخر مردادماه باغهاي شهرستانک مملو از آلبالوهاي درشت و خوشمزه است، اگر حال و توان کوه‌پيمايي نداريد، کافي است جاده کرج ـ چالوس را تا کيلومتر 45 طي کنيد، سپس در سمت راست، وارد جاده شهرستانک شويد و تا روستا برانيد و از آب و هوا و ميوه‌هاي آن بهره ببريد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

تور 4

( منطقه : جاده چالوس ) 

 

تور یکروزه طبیعتگردی برای مورخه :

 

پنجشنبه : ۱۹ مهر ماه  

نمایش جلوه پاییز در  

 

" شهرستانک " 

 

و لذت بردن از زیبایی برگهای الوان باغهای میوه

 

و آسودن لحظه ای در آرامش طبیعت به دور از هیاهوی زندگی شهری 

برنامه های بازدید :

گشتی در کوچه باغهای زیبای منطقه شهرستانک و ...

خدمات تور :

سرویس رفت و برگشت اتوبوس بنز ۳۰۲  -   راهنما  

صبحانه به همراه دوستان آورده شود

نهار در دامان طبیعت صرف می شود که همسفران با خود به همراه خواهند آورد

 تاریخ برپایی برنامه :

جمعه  ساعت ۳۰/ ۵ صبح

تاریخ پایان برنامه :

جمعه  ساعت ۰۰ / ۲۱ شب

آخرین مهلت ثبت نام :

سه شنبه مورخه  ۱۷ / ۷ / ۸۶

هزینه برنامه :

۶۲۰۰ تومان 

 

به همراه داشتن فیش حواله بانکی در روز سفر به همراه

همسفران الزامی می باشد

وسایل مورد نیاز برای سفر :

كوله يك روزه ، كلاه و عینک آفتابی - كارت شناسايي ، كرم ضدآفتاب ولوازم بهداشتي شخصي ، ليوان شخصی ، بشقاب، و ساير ظروف شخصي، قمقمةآب ، فلکس چای انفرادی ، زير انداز انفرادی ،  دوربین عکاسی !!!!   

چگونگی ثبت نام  : 

 

2 -  واریز وجه سفر به شماره حساب سیبا بانک ملّی 0101759854008  به نام صاحب حساب آقای سیامک نصیحتی و در برگ حواله درج شود بابت وجه سفر یکروزه شهرستانک و  اصل فیش حواله را در روز سفر به لیدر تور تحویل نمایند این دوستان بعد از واریز مبلغ شماره حواله خود را به همراه مشخصات خود به شماره تماس ۰۹۱۲۵۵۰۱۱۳۲  آقای امیر بهادر عبدی مسئول ثبت نام موسسه گردشگری شیوار کوهستان اعلام نموده و برای سوالات احتمالی درباره برنامه سفر با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴ سیامک نصیحتی تماس حاصل فرمایید .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

گالری عکس

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

ازتوچال تا شهرستانك را راهپيمايي كنيد

چشم اندازهاي كوهستاني، كوچه باغ‌ها و روستاي زيباي شهرستانك، چشمه گل گيله و كاخ دوره ناصرالدين شاهي، از جاذبه‌هاي تور يك روزه راهپيمايي توچال تا شهرستانك است.

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گردشگري ـ موسسه طبيعت‌گردي كلوت تور راهپيمايي را از مبدا توچال تا مقصد شهرستانك برگزار مي‌كند.

چشم اندازهاي كوهستاني، كوچه باغ‌ها و روستاي زيباي شهرستانك، چشمه گل گيله و كاخ دوره ناصرالدين شاهي، از جاذبه‌هاي اين تور يك روزه است.

27 بهمن ماه زمان حركت علاقه‌مندان اين تور خواهد بود.

خدمات اين تور طبيعت‌گردي شامل اتوبوس يا ميني بوس، صبحانه و پذيرايي بين روز، راهنما، مسئول تداركات و بيمه تا سقف بيست وشش ميليون تومان ديه کامل و پانصد هزار تومان هزينه پزشکي خواهد بود.

مهلت ثبت نام تا پايان وقت اداري سه شنبه 24/11/85  است.

ارائه بليت يا فيش بانكي به سرپرست برنامه هنگام حركت الزامي است.

به گفته مسوولان شركت كلوت، درصورت اعلام انصراف تاسه روزقبل از سفر كل مبلغ و از سه روز قبل تايك روز قبل ازسفر 40%مبلغ بليت مسترد مي‌شود؛ پس ازآن هيچگونه وجهي مسترد نخواهدشد.

لوازم ضروري براي همراهي با اين تور كارت شناسايي، دارو و لوازم بهداشتي شخصي، ليوان و قمقمة آب، كفش راه پيمايي ،كوله يك روزه، كلاه و عينك آفتابي، زيرانداز سبك و فلاكس چاي انفرادي است.

هزينه شركت در تور راهپيمايي كلوت 145 هزار ريال برآورد شده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

پايان تابستان در شهرستانك

شهرستانك نام منطقه‌اي در چالوس است كه به خاطر آب و هواي خوب مورد توجه بسياري است.

جاذبه‌هاي گردشگري: شهرستانك نام منطقه‌اي در چالوس است كه به خاطر آب و هواي خوب مورد توجه بسياري است.
كوچه باغ‌هاي بهاري در روستاي زيباي شهرستانك، چشمه گل گيله و كاخ دوره ناصرالدين شاهي اين منطقه آخر هر هفته گردشگران بسياري را به سوي خود مي‌كشاند.
هفته آينده نيز كلوت به اين منطقه مي‌رود. در اين تور يك روزه كه پنج شنبه، سي و يكم شهريورماه برگزار مي‌شود گردشگران با راهپيمايي سبك از طبيعت منطقه لذت مي‌برند.
هزينه اين تور با خدماتي چون راهنما، مسئول تداركات و پوشش بيمه 11 هزار تومان است.
لوازم مورد نياز اين سفر كارت شناسايي، دارو و لوازم بهداشتي شخصي، كفش راهپيمايي ،كوله يك روزه، كلاه و عينك آفتابي، زيرانداز سبك، يك وعده ناهار و فلاسك چاي انفرادي است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

شهرستانك جايي براي فرار از دود و ترافيك تهران

شهرستانك با طبيعتي زيبا در نزديكي كرج يكي از مقصدهاي تورهاي كوتاه مدت گردشگري است.

جاذبه‌هاي گردشگري: منطقه شهرستانك در شيب شمالي كوه توچال در البرز مركزي و در فاصله 90 كيلومتري از شهر تهران در مسير جاده كرج - چالوس قرار دارد. آب و هواي خوب و طبيعت زيباي منطقه گردشگران تهراني را بر آن مي‌دارد كه براي فرار از دود و صدا به اين منطقه پناه ببرند.
موسسه طبيعت گردي «آفتاب كلوت» تهراني‌ها را براي يك روز استراحت به شهرستانك مي‌برد. در اين تور يك روزه كه پنج شنبه دوازدهم آبان ماه برگزار مي‌شود، گردشگران كوچه باغ‌هاي پاييزي در روستاي شهرستانك، چشمه گل گيله و كاخ دوره ناصرالدين شاهي را مي‌بينند و به راه پيمايي با درجه سبك مي‌پردازند.
هزينه اين تور با خدماتي چون راهنما، مسوول تداركات و پوشش بيمه 11 هزار تومان است.
گردشگران براي شركت در اين تور بايد كارت شناسايي، دارو و لوازم بهداشتي شخصي، كفش راهپيمايي، كوله يك روزه، كلاه و عينك آفتابي، بادگير، زيرانداز سبك به همراه داشته باشند. ضمنا يك وعده ناهار هم داده مي شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

آثار باستانی

نام و مشخصات آثار ثبت شده شهرستان کرج

موقعيت اثر قدمت نام اثر
کرج - روبروي سه راه قلمستان - شهرک شهيد فهميده قاجاري آسياب برجي
کرج - آدران - ارنگه - روستاي خور - جنوب روستا قاجاري آسياب قديمي
کرج - دهستان کمال آباد - روستاي هلجرد قاجاري آسياب هلجرد
کرج - دو کيلومتري شمال گچسر اسلامي آهنين راه و پل سنگي
کرج - آدران - 7 کيلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب - روستاي کلوان سر بنا معاصر امامزاده ابراهيم
کرج - آدران - 5 کيلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب - روستاي ورزان بنا معاصر امامزاده ابراهيم و محمد تقي
کرج - محمد آباد - زمينهاي بنياد شهر سازي صفوي امامزاده احمد و محمود
کرج - اشتهارد - روستاي پلنگ آباد قرن هشتم امامزاده پلنگ آباد
دهستان کمال آباد - روستاي آتشگاه  بنا معاصر ، عمر درخن 2000 سال امامزاده پير پيران و درخت کهن
کرج - گرمدره - کلاک بالا  بنا معاصر امامزاده تقي
کرج - آدران - مرکز روستاي ارنگه قاجاري امامزاده جعفر
کرج - دهستان آدران - جنوب روستاي کندور قاجاري امامزاده چهل دختر
کرج - کيلومتر 55 جاده کرج چالوس - روستاي حسنکدر صفوي ، بنا معاصر امامزاده حسن
کرج - بلوار امامزاده حسن صفوي ، بنا معاصر امامزاده حسن
کرج - گرمدره - اول جاده قديم کرج صفوي ، بنا معاصر امامزاده حيدر 
کرج - اشتهارد - سه راه روستاي جارو قاجار ، بنا معاصر امامزاده رزاق چهار طاق ( امامزاده حبيب اله )
کرج - آدران - 7 کيلومتري جاده کرج چالوس - پل خواب - روستاي کلها صفوي ، بنا قاجاري امامزاده رضي الدين
کرج - 38 کيلومتري جاده کرج چالوس - تکيه سپهسالار اوايل اسلامي ، بنا قاجاري امامزاده سپهسالار
کرج - ابهرک - ارنگه از دهستان آدران صفوي امامزاده سليمان 
کرج - دهستان آدران - جنوب روستاي کندور قاجاري امامزاده سيد ابراهيم
کرج - آدران - روستاي گوراب ( جوراب ) ارنگه صفوي ، بنا معاصر امامزاده شاهزاده حسين
کرج - دهستان آدران - روستاي ارنگه - روستاي خور  صفوي ، بنا معاصر امامزاده شاهزاده عسگري
کرج - مهرشهر صفوي ، بنا معاصر امامزاده طاهر
کرج - مهرشهر - علي آباد گوته قاجاري ، بنا معاصر امامزاده عبد اله
کرج - دهستان آدران - مرکز روستاي کندور قاجاري ، بنا معاصر امامزاده عبد له و طاهر
کرج - محمد آباد - دشت بهشت - کوچه ميثم تمار بنا معاصر امامزاده غيبي
کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي محمد آباد قاجار ، بنا معاصر امامزاده قاسم
کرج - آدران - روستاي سيجان ارگنه صفوي ، بنا معاصر امامزاده محمد
کرج - حصارک صفوي ، بنا معاصر امامزاده محمد حصارک
کرج - آدران - 6 کيلومتري جاده کرج چالوس - شمال پل روستاي ليلستان بنا معاصر امامزاده هاشم و هارون
کرج - روستاي ميدانک - کيلومتر 60 جاده چالوس قاجاريه برج سنگي ميدانک 
کرج - اشتهارد - شهر اشتهارد - ميدان امام خميني اواخر صفوي بقعه امامزاده ام کبري و ام صغري
کرج - اشتهارد - مرکز دهستان پلنگ آباد از بخش اشتهارد  صفوي بقعه امامزاده ام رحمان و امامزاده زيد ( سه گنبدان )
کرج - اشتهارد - 10 کيلومتري شرق اشتهارد و کنار جاده آسفالته کرج - اشتهارد قرن 7 و 8 و 9 هجري بقعه شاهزاده سليمان
کرج - 25 کطلومتري جنوب شرقي سد فرعي اميرکبير در حاشيه قريه گوراب آخر تيموري بقعه و درختان کهنسال شاهزاده حسين گوراب
کرج - مدخل ورودي جاده کرج به چالوس سلجوقي پل تاريخي کرج 
کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي محمد آباد سده 5 تا 9 ه.ق تپه امامزاده قاسم
کرج - محمد آباد - دشت بهشت - کوچه ميثم تمار   تپه باستاني دشت بهشت
کرج - اشتهارد - روستاي رحمانيه ( پلنگ آباد ) تاريخي ، اسلامي تپه پلنگ آباد ( تپه باستاني )
کرج - اشتهارد - روستاي خرم آباد - ضلع جنوبي روستا و کنار جاده کرج اشتهارد دوران تاريخي تا اواسط اسلامي تپه باستاني خرم آباد
کرج - شهرستانک - دو کيلومتري غرب دره گل گيله دوران تاريخي  تپه شنستون
کرج - اشتهارد - روستاي  علي آباد ( شمال اشتهارد ) قرن 5 تا 6 ه.ق تپه علي آباد
کرج - اشتهارد - 5 کيلومتري جنوب پليس را اشتهارد  اسلامي تپه کرد چشمه
کرج - دهستان کمال آباد - 10 کيلومتري شمال قلمستان کرج - روستاي آتشگاه تاريخي ، اسلامي تپه مهدي خاني
کرج - محمد آباد - زمينهاي بنياد شهر سازي دوره اسلامي ( سده 7 و 8 و 9 ه.ق ) تپه هاي امامزاده احمد و محمود
کرج - 15 کيلومتري شمال قلمستان کرج آتشگاه - روستاي حسن بد چشم تاريخي  تپه هاي باستاني حسن بد چشم
کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته سده هاي 5 تا 9 ه.ق تپه هاي باستاني راشته
کرج - محمد آباد - زندان قزل حصار صفوي تپه هاي قزل حصار
کرج - جاده چالوس - يک کيلومتري غرب ورودي تونل کندوان صفوي تپه هاي کندوان
کرج - آدران - کيلومتر 8 جاده چالوس - غرب روستاط کندور تاريخي ، اسلامي تپه هاي کندور
کرج - مهرشهر - انتهاي خيابان دهم گلستانک - کوچه ميثم تمار تاريخي ، اسلامي تپه هاي گلستانک
کرج - اشتهارد - روستاي مراد تپه پيش از تاريخ - تاريخي ، اسلامي تپه هاي مراد تپه
کرج - مهرشهر - جنوب مهرشهر - انتهاي خيابان بوستان - روستاي حسين آباد هزاره سوم و چهارم ق.م تپه باستاني آق تپه
کرج - 11 کيلومتري غربي کرج - ماهدشت ( مرد آباد ) انتهاي خيابان نصر از هزاره پنجم تا سوم ق.م تپه باستاني مرد آباد 
کرج - دهستان آدران - روستاي ارنگه - روستاي خور  صفوي تپه تله اسکي
کرج - دهستان آدران - روستاي ارنگه - روستاي خور  صفوي تپه دزد بر
کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته 800 ساله چنار حصار
کرج - اشتهارد - ميدان امام خميني ( ره ) قاجاريه حسينيه سياديه
کرج - اول جاده چالوس - روستاي بيلغمان صفوي ، قاجاري حمام بيلغمان
کرج - مرکز شهر کرج - محله قدطمي مصباح اوايل قاجاري حمام مصباح 
کرج - دهستان کمال آباد - روستاي هلجرد صفوي ، قاجاري حمام هلجرد
کرج - آدران - روستاي گوراب ( جوراب ) ارنگه عمر 800 سال درخت امامزاده
کرج - روستاي حصار - خط يک حصار عمر 800 سال درخت چهار کهن حصار
کرج - دهستان کمال آباد - روستاي هلجرد عمر 800 سال درخت چهار کهن هلجرد
کرج - گوهردشت - بلوار اصلي گوهردشت عمر 1300 سال درخت سرو کهن
کرج - دهستان آدران - مرکز روستاي نوجان  ( کيلومتر 3 جاده کرج چالوس ) عمر 800 سال درخت قديمي
کرج - دهستان نساء - روستاي ولايت رود عمر 800 سال درختهاي کهن آقادار
کرج - 4 کيلومتري غرب گچسر دوره دوم زمين شناسي غار يخ مراد
کرج - آسارا - کيلومتر 36 جاده کرج چالوس دوران دوم زمين شناسي غارهاي ري زمين و سيراچال
کرج - دهستان آدران - غرب روستاي ارگنه - کيلومتر 15 جاده کرج چالوس از صفوي تا کنون قبرستان قديمي
کرج - دهستان آدران - مرکز روستاط کندور از صفوي تا کنون قبرستان قديمي
کرج - دهستان آدران - ابهرک - ارنگه تاريخي قبرستان گبري کچان 
کرج - دهستان کمال آباد - روستاي هلجرد تاريخي ، اسلامي قبرستان هلجرد
کرج - دهستان نساء - روستاي ولايت رود قاجاري ، بنا معاصر قدمتگاه آقا سيد علاء الدين 
کرج - مهرشهر کرج - علي آباد گوته پيش از تاريخ - تاريخي ، اسلامي قشلاق تپه ( اوج تپه )
کرج - اشتهارد - 5 کيلومتري جنوب مختار آباد سده هاي 5 تا 9 ه.ق قلعه ( بز قلعه )
کرج - اشتهارد - دهستان پلنگ آباد - روستاي کوي راشته صفوي ، قاجاري قلعه اربابي
کرج - اشتهارد - روستاي رحمانيه ( پلنگ آباد ) صفوي ، قاجاري قلعه پلنگ آباد
کرج - نساء - بالاي تونل تنگ گسيل - کيلومتر 51 جاده کرج چالوس قرن 6 تا 8 ه.ق قلعه تنگ گسيل
کرج - محمد آباد - روستاي حسين آباد  صفوي ، قاجاري قلعه حيدر آباد
کرج - شهرستانک - شمال دره گل گيله - نوک قلعه شهرستانک قرن 6 تا 8 ه.ق قلعه دزد بند
کرج - گرمدره - کلاک بالا  قاجاري قلعه روستاي کلاک
کرج - آسارا - کيلومتر 36 جاده کرج چالوس قرن 6 تا 8 ه.ق قلعه ري زمين
کرج - دهستان آدران - بالاي صخره ها - مشرف به غرب کرج قرن 6 تا 8 ه.ق قلعه شاه دژ ( شاه دزد )
کرج - انتهاي حد غربي پل جديد و پل قديمي قاجاري قلعه صمصام
کرج - اشتهارد - روستاي قزل حصار قاجاري قلعه قزل حصار
کرج - گرمدره - کلاک بالا  قرن 6 تا 8 ه.ق قلعه کلاک
کرج - محل فعلي کتابخانه دانشکذه کشاورزي کرج قاجاري کاخ سليمانيه
کرج - شهرستانک - انتهای دره چالون قاجاريه  کاخ شهرستانک
کرج - گچسر رضا شاهي کاخ گچسر
کرج - مهرشهر دوره پهلوي کاخ مرواريد ( شمس ) 
کرج - مرکز شهرستان کرج صفوي کاروانسراي شاه عباسی کرج
کرج - جاده چالوس - يک کيلومتري غرب ورودي تونل کندوان قاجاري کاروانسراي کندوان
کرج - اول جاده چالوس - روستاي بيلغمان صفوط ، قاجاري کوره آجر پزي
کرج - 3 کيلومتري جنوب گچسر قاجاري به بعد کوره هاي گچ پزي گچسر
کرج - دهستان آدران - روستاي ارنگه - روستاي خور  قاجاري مسجد جامع
کرج - دهستان کمال آباد - روستاي هلجرد
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

موقعیت جغرافیایی

نگین ایران    شهرستانک
 
روستایی نزدیک تهران با آب و هوای بسیار عالی و مکانهای دیدنی و جذاب این روستا در جاده چالوس
 
کیلومتر ۵۴ واقع می باشد.
 
راه های ارتباطی این روستا عبارتند از:
 
 
۱: جاده زیبا و دیدنی چالوس
 
از تهران به کرج می روید و بعد از گذر از جاده چالوس به سمت این روستا ادامه مسیر میدهید.
 
 در کلیو متر ۵۴ جاده چالوس مسیر را به سمت روستای شهرستانک تغییر میدهید.
 
۲: مسیر شمشک دیزین شهرستانک
 
این مسیر از سمت شرق تهران می باشد. بعد از گذر از سه راهه لواسان به سمت شمشک
 
 ادامه مسیر میدهید و از پیچ و خم دیزین سرازیر شده و بعد از ۲۵ دقیقه رانندگی به شهرستانک
 
میرسید.
 
 
۳:آهار شهرستانک
 
که بعد از سه راهه لواسان به سمت آهار میروید و از انجا به سمت شهرستانک(البته این مسیر به
 
صورت خاکی و نیمه ساخت می باشد.)
 
 
4:اتوبان تهران شمال
 
این مسیر که سالهاست در دستور کار دولت قرار دارد از غرب تهران تقاطع همت شروع شده و بعد
 
 از گذر از کن سولقان دو آب شهرستانک و ادامه مسیر به کمر بندی چالوس ـ تنکابن متصل می گردد.
 
( این مسیر کوتاه ترین مسیر می با شد. )
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط   | 

مناطق گردشگری

کاخ شهرستانک

عمارت ييلاقی شهرستانک در جاده چالوس به فاصله ۵۵ کيلومتری از کرج ( منشعب از جاده اصلی حدود ۱۴ کيلومتر مسير  (است .شماره ثبت بنا : ۱۹۵۲ فهرست آثار تاريخی ايران

بنای کاخ در ميان شيار کوه با مناظرطببِعی بسيار زيبا و در کنار رودخانه قرار گرفته است عمارت
 شهرستانک به دستور ناصر الدين شاه قاجار بين سالهای ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۸ ه . ق ساخته شده است. بنای کاخ به بخش بيرونی پايتخت گاه با مساحت ۳۶۵۰ متر مربع در چهار تر از که از کاخ اصلی در تراز چهام در ۲ طبقه قرار گرفته و شامل يک تختگاه و ايوان حوضخانه و در مرکز و اطاقهايی در طرفين بنا می باشد . بخش اندرونی يا حرمسرا با مساحت ۴۶۸ کتر مربع حياط تحتانی مشتمل بر فضاها يی است در اطراف حياط و متصل به بخش ديوانخانه و دارای ۱۹ اتاق در دو جبهه شمالی و شرقی که عملکرد خدماتی داشته و يک حمام در جبهه غربی تعبيه شده است و توضيح اينکه در کاخ مذبور در حال حاضر قسنت اعظم حرمسرا يا اندرونی تخريب شده است و در ديوانخانه هم تغييراتی داده شده است که با توجه به تصويب تبصره ۳۶ بودجه سال ۷۸ در حال حاضر بازسازی و احيا جهت اقامتگاه بازديدکنندگان اختصاص يافته و عمليات بازسازی ادامه دارد.

 

كاخ شهرستانك از معدود كاخهاي ييلاقي دوره قاجار پس از تعمير و بازسازي، مهمانسرا و موزه مي شود و حياتي دوباره مي يابد و به صورت گردشگاه درمي آيد.
عمارت زيباي شهرستانك كه در سال ۱۲۹۴ هـ .ق به دستور ناصرالدين شاه احداث شد. از دو بخش مجزا تشكيل شده است. بخش اصلي «عمارت ديوانخانه» كه حياطي دارد در ابعاد ۱۲۲*۴۰ متر، با تراس بندي و آب نماها كه در دو طبقه وسط حياط قرارگرفته است. بخش ديگر بنا اندروني است كه از يك ورودي مجزا و يك ورودي فرعي از حياط ديوانخانه است و شامل دو حياط تو در تو است.
اين مجموعه دو حمام دارد كه يكي مورد استفاده همراهان شاه بود و ديگري تنها براي شاه و اهل حرم اختصاص داشت. كاخ، پس از سلطنت ناصرالدين شاه از رونق افتاد و در اثر عواملي چون يخبندانهاي متعدد و سخت و تخريب هاي انساني دچار آسيب هاي فراوان شد، بخش اندروني و طبقه اول كوشك بطور كامل از بين رفت و تنها قسمتي از همكف آن سالم ماند. درسالهاي نخست دهه ۱۳۵۰ فدراسيون كوهنوردي بر روي طبقه همكف، پوشش شيرواني بست تا كوهنورداني را كه از توچال به شهرستانك مي روند خوابگاه باشد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط   |